![]() |
Anneliese Marie Frank, 1929-1945 |
Lenyűgöző őszinteséggel írt viszont a különböző, és sokszor ellentmondásos érzéseiről mind a családtagjaival, mind a külvilággal, mind saját magával kapcsolatban. A háború elől a Hátsó traktusba volt kénytelen menekülni, a bezártság elől az írásba. És meg kell mondjam, hallatlanul szomorú, hogy Anne alig tizenöt évesen bujkálásra kényszerült, miközben az egyetlen vétke a származása volt.
Ha Annéval térben és időben közelebb lettünk volna egymáshoz, biztos vagyok benne, hogy barátok lettünk volna. Ugyanazokkal a kamaszkori problémákkal szembesült, mint én szembesülök nap mint nap. Nekem sem felhőtlen a viszonyom az anyámmal, ahogy neki sem volt az, és ő is ugyanúgy fantáziált az álomfiúról, ahogy én tettem korábban. Ugyanolyan hosszú és tekervényes út vezetett az ő kiszemeltje szívéhez is, ahogy az enyéméhez is egy és egyharmad évvel ezelőtt.

Bár mindössze két évének lehettem nyomon követője, láttam felnőni. Annyit változott a gondolkodásmódja, és közben annyira szerethető volt mindvégig! Barátomként szerettem meg, pedig csak háromszáz oldalnyi önismeret.
Valahol mélyen motoszkál bennem a morbid kíváncsiság, hogy vajon a napló vége után hogyan élte meg a koncentrációs tábort, és az akkori érzéseit hogyan írta volna meg. A másik részem azonban sírva fakad, ha csak ránéz a könyv legvégén a halálát taglaló egyetlen bekezdésre. Háromszáz oldalnyi ismeretség után elvesztettem egy barátot, és ez lesújt.
Még élhetne... de őt is megölte egy rendszer.
Van, aki szerint ez nem szomorú?
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése